Aktuality

17.01.2023 - Zimní otevírací doba (čt, pá, so, 9:00 - 16:00)

Vážení krojovaní přátelé a návštěvníci našeho Muzea. Předně bychom vám rádi popřáli vše nejlepší v novém roce, hlavně zdraví a štěstí!

Dlouho jsme se vám neozvali a tak to chceme napravit. Abyste si nemysleli, že na vás, milí návštěvníci, nemyslíme, nebo že jsme na vás dokonce zapomněli...kdepak. Věříme, že vás následující zpráva potěší. 🥳

Množí se nám ☎️s dotazy na prohlídku našeho muzea v zimním 🥶období. Rozhodli jsme se, že pro vás otevřeme🚪...alespoň na pár dní v týdnu! Máte radost?? 🤗

Počínaje čtvrtkem (19.1.) můžete naše muzeum navštívit každý čtvrtek, pátek a sobotu vždy v době 9️⃣:0️⃣0️⃣ - 1️⃣6️⃣:0️⃣0️⃣. A kdyby vám to nestačilo, klidně zvedněte 📞 a zavolejte nám, určitě se nějak domluvíme 😊

Budeme se na vás těšit! Kroji Zdar!

10.11.2022 - Změna otevírací doby

Vážení přátelé, příznivci našeho muzea a milovníci krojů. Počínaje dnešním dnem jsme tu pro vás na zavolání. Nezapomeňte nám dát vědět, až se budete chystat k návštěvě Muzea. Kontaktní telefon: 778 460 093 ů

My zatím budeme věnovat čas úpravám našich sbírek a plánování akcí muzea v příštím roce! Těšíme se na vás. Krojům Zdar!

11.10.2022 - Schůze krajské sekce Asociace muzeí a galerií v Muzeu Ostrov lidových krojů

Vážení návštěvníci, dnes se u nás na Ostrově děly věci. V našem konferenčním sále se k pravidelnému jednání sešli představitelé 12 muzeí z celého Středočeského kraje. Za všechny zmíníme Městské muzeum Sedlčany, Muzeum T.G.M. Rakovník, Městské muzeum ČáslavRegionální muzeum v Jílovém u Prahy či České muzeum stříbra Kutná Hora. Velmi si vážíme příležitosti hostit takovouto událost a děkujeme vedení krajské sekce AMG za důvěru. Účastníci jednání si prohlédli muzeum a obdrželi tekutou pozornost z místních produktů. Děkujeme Hotelu Agnes Bohdaneč za zajištění drobného pohoštění a Palírně Agnes Bohdaneč za tekuté dárečky, věříme, že v nadcházejících chladných dnech zahřejí :)

Věříme, že se u nás účastníkům jednání líbilo a těšíme se na další setkání s představiteli kulturní sféry. Přejeme všem krásné podzimní dny. Vaše Muzeum Ostrov lidových krojů.

 

                                                     

   vše důležité bylo dojednáno                                          počasí vyšlo na jedničku                                       a až přijdou chladné dny, jistě zahřeje pálenka ze zdejších mirabelek

 

Na kole i pěšky

Milí návštěvníci a objevitelé krás České republiky, máme pro vás novinku a tip v jednom. Stali jsme se součástí jedné skvělé mobilní aplikace! Jmenuje se Na kole i pěšky a najdete v ní spoustu zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Takže nejenom, že se dostanete snadno k nám do muzea (což vám vřele doporučujeme), ale zaroveň snadno naplánujete výlety po zajímavých místech v okolí. Aplikace je zdarma ke stažení na App Store i Google Play, tak na nic nečekejte, stahujte a vyražte po Česku na kole i pěšky (ale i autem samozřejmě). Těšíme se na vás, vaše Muzeum Ostrov lidových krojů.

Nové přírůstky v expozici

Vážení milovníci krojů, avizované přírůstky do naší expozice se staly skutečností. S radostí vám můžeme oznámit, že naše muzeum rozšířily tyto dva krásné kroje. Tentokrát i moravský :). Slibovali jsme více středočeských krojů, svůj slib samozřejmě dodržíme, ale u dalšího kroje ze Středních Čech se objevily komplikace s přípravou. Tak nám držte palce, abychom vše brzy vyřešili a mohli vám jej také představit.

                  

Dívčí kroj z Kopanic, 40.léta 20. století                            Středočeský ženský kroj, 20.léta 20. století

 

Prázdninový výlet na Ostrov lidových krojů   [článek]

Vážení návštěvníci a příznivci lidových krojů. Léto nám již pomalu končí, ale to pro život v našem muzeu vůbec nic neznamená, u nás se totiž pořád něco děje. V článku níže naleznete rozhovor se zakladatelem našeho muzea Janem Mičánkem. Dozvíte se mimo jiné, jak Muzeum Ostrov lidových krojů vznikalo, jak se do muzea jednotlivé exponáty dostaly a mnoho dalšího. Jestli vás zajímají zákulisní informace, pak neváhejte a čtěte. :)

A pokud jste v našem muzeu ještě nebyli, pak věříme, že to brzy napravíte. Krojům zdar!

odkaz na článek:   Prázdninový výlet na Ostrov lidových krojů

 

 

Nové přírůstky v expozici

Milí návštěvníci, s radostí vám oznamujeme, že má naše expozice nové přírůstky. Věříme, že se vám budou líbit. A nebojte se, nezahálíme a stále naše sbírky rozšiřujeme. Brzy se můžete těšit na další přírůstky. Prozradíme jen, že se bude jednat o kroje Středních Čech a bude to opravdu bomba! Tak nás sledujte, ať vám nic důležitého neunikne. Těšíme se na vaši návštěvu, tým Muzea Ostrov lidových krojů.

                                        

  Kroj z Horšovského Týna, meziválečné období                    Kroj z Karlovarska, meziválečné období                            Rychmburský kroj, cca. 1880

 

 

Dobrodružné putování Kutnohorskem a Kolínskem

Vážení příznivci muzeí, památek a zajímavých míst obecně. Už jste slyšeli o Dobrodružném putování Kutnohorskem a Kolínskem? Že ne? To je chyba. Poznáte krásné památky, mnoho příběhů, dozvíte se něco o slavných osobnostech, ale také si odpočinete se sklenkou lokálního vína nebo půllitrem řemeslného piva a něčím dobrým na talíři.

A hlavně...můžete vyhrát zajímavé ceny! No a Muzeum Ostrov lidových krojů u toho nesmí chybět. Pokud se rozhodnete tuto letní hru hrát, nezapomeňte si v našem muzeu říci o razítko do vaší hrací karty - no a pokud ji ještě nemáte, nevadí, v našem muzeu ji zdarma obdržíte.

Podrobné informace a pravidla Dobrodružného putování najdete na webových stránkách KuKo.

5.6.2022 - Návštěva Souboru lidových písní a tanců Javorník z Nového Jičína

Po mladoboleslavských baráčnících se do našeho muzea vypravil folklorní soubor Javorník až z Nového Jičína v krásných valašských krojích. Jedná se o poslední fungující folklorní soubor na novojičínsku a o to více nás jeho návštěva těší. Návštěvu zakončili i ukázkou ze své tvorby. Pokud byste se o tomto souboru chtěli dozvědět více, případně si chtěli poslechnout výběr z jejich tvorby, navštivte webové stránky Javorníku.

Za návštěvu i krásnou písničku děkujeme!

   

19.5.2022 - 2. místo v soutěži Glorea musaealis 2021

Muzeum Ostrov lidových krojů se ve špičkové konkurenci umístilo na 2. pozici v jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis v kategorii "Muzejní počin roku 2021". Tuto soutěž každoročně pořádá Asociace muzeí a galerií. Velmi nás těší, že mnohaletá práce na přípravě expozice byla odměněna. Kompletní výsledky soutěže společně s prezentacemi vítězných projektů naleznete zde.

       

14.5.2022 - Návštěva baráčníků z Mladé Boleslavi

První návštěva baráčníků je pro nás velkou událostí. Dnes nás navštívili baráčníci 5. Župy Václava Budovce z Budova z Mladé Boleslavi. Většina byla oblečena v krojích (ať už v baráčnických nebo v původních mladoboleslavských), což z celé návštěvy udělalo opravdový folklorní zážitek. Všem se v našem muzeu líbilo a my už se nemůžeme dočkat na příjezd dalších baráčníků, kteří Muzeum Ostrov lidových krojů navštíví! (a samozřejmě nejen na ně)

Ještě jednou děkujeme za návštěvu!

      

9.5.2022 - Návštěva žáků ZUŠ F. Kmocha, Kolín v Muzeu Ostrov lidových krojů

Dnes naše muzeum navštívili žáci výtvarného oboru ZUŠ F. Kmocha v Kolíně. Výtvory byly krásné, žáci se opravdu snažili. Jsme rádi, že naše muzeum inspiruje k tvorbě i nejmladší generaci umělců. Děkujeme za návštěvu!

      

16.4. 2022 - Dobrodružné Pohádkové putování po Ostrově lidových krojů

Srdečně vás zveme na den plný zábavy pro rodiny s dětmi. Čekají na vás dobrodružné hry o ceny, velikonoční koncert, dobré jídlo a pití a mnoho dalšího. Těšíme se na vás.

11. 10 . 2021 - Spuštění E- shopu

dnešním dnem jsme spustili E-shop s našimi originálními výrobky, publikacemi, mapami. Najdete jej v záložce  E-shop

 

V sobotu 4.9. 2021 bylo vernisáží slavnostně zahájeno otevření Muzea Ostrov lidových krojů. Proběhl zde také křest knihy "Atlas lidových krojů České republiky", kterou muzeum vydalo ve třech jazykových mutacích. Knihu si můžete zakoupit přímo v muzeu nebo později na našem eshopu, který je v přípravách.  A mnoho dalších upomínkových předmětů, jako je například unikátní mapa krojových oblastí České republiky, pexeso s malovanými krojovanými postavami, trička s folklórním motivem, vaky, turistické známky, magnetky, látkové předměty s folklórními motivy a mnoho dalších. Mnohokráte děkujeme všem za účast ! Těšíme se na vaši návštěvu.
MOLK

Přečtěte si článek a další fotografie z otevření Muzea lidových krojů v Kutnohorském deníku.